Epoxidový lesklý náter 0,2 kg

Skladom: 1

SKU: 217048081621

4.91 / 5
Predaných: 1085 ks

14,50 € 12,08 €
O produkte

Balenie: Epoxidový lesklý náter 0,2 kg

Epoxidový lesklý náter 0,2 kg

SET OBSAHUJE 

(0,2 kg živice + 0,1 kg tvrdidla)

Náter / zalievacia epoxidová živica Gloss Coat je živica vyznačujúca sa veľmi vysokým stupňom lesku a tvrdosti po zosieťovaní. Má nízku viskozitu, vďaka čomu sa ľahko odvzdušňuje, veľmi ľahko sa vyrovnáva. Na základe tejto živice sa vytvárajú nátery alebo vypĺňanie medzier v materiáloch ako drevo, kov, betón.

FYZIKÁLNE A CHEMICKÉ VLASTNOSTI

  • Viskozita (živica + tvrdidlo): 200-300 mPas.
  • Hustota: 1,10 g / cm3.
  • Doba gélovatenia pri 25 °C: 15-25 min.
  • Počiatočná doba vytvrdzovania pri 25°C: 24h-48h.
  • Pomer: živica: tvrdidlo 100:50 (podľa hmotnosti).
  • Tvrdosť ≥ 110 MPa.
  • Farba: transparentná.

APLIKÁCIA

Epoxidový transparentný náter Gloss Coat sa používa na tenkostenné nátery rôznych typov povrchov všade tam, kde potrebujeme vysoký stupeň lesku a tvrdosti. Používa sa v modelárstve, šperkárstve, plastických a umeleckých prácach. Na báze tejto živice sa vyrábajú nátery na drevené, kovové, betónové alebo plastové povrchy. Používa sa ako stavebné spojivo na vytváranie živicovo-kremenných poterov, ako konštrukčný materiál v živicovo-sklených laminátoch, na vytváranie 3D podláh, fototapiet, inklúzií mincí, fotografií atď. Malé medzery v dreve je možné vyplniť živicou alebo vyplniť rôznymi prísadami ako kovové prášky, atď... Po úplnom vytvrdnutí je možné v prípade potreby opracovávať, vŕtať, brúsiť a leštiť. Použitím tejto živice ako základu v kombinácii s krycími pigmentmi je možné získať farebné nátery, tento produkt sa ideálne hodí na vytváranie metalicko-perleťových náterov s pigmentmi. Vďaka použitiu metalických pigmentov je možné vytvárať nátery imitujúce rôzne typy kamenných štruktúr ako je mramor v rôznych odtieňoch. Živicu Gloss Coat je možné kombinovať aj s transparentnými farbivami, vďaka čomu vytvoríme transparentné nátery, ktoré umožnia zobraziť vzhľad dreva alebo betónu skrytého pod ním a zároveň zafarbiť konkrétnu farbu. Túto živicu je vhodné kombinovať aj s rôznymi druhmi minerálov a minerálnych plnív, je však vhodné ju používať skôr na menšie predmety s tenšími stenami.

TECHNIKA SPRACOVANIA

Príklad dekoratívneho náteru v zafírovo-tyrkysovej farbe na smrekovej doske, ktorá je krytom lavice.

1. Živicu Gloss Coat sa odporúča spracovávať pri teplote minimálne 20 °C. Samotná živica je bez zápachu a farby a nevyžaduje špeciálne podmienky použitia, avšak tvrdidlo má zápach po amoniaku ako všetky amínové tvrdidlá pre epoxidové živice. Pri práci treba nosiť ochranný odev, rukavice, okuliare, pracovať vo vetraných miestnostiach atď.

2. Podľa potreby odvážte príslušné množstvo živice do čistej nádoby, potom pridajte tvrdidlo v množstve (živica: tvrdidlo, 100:50 - podľa hmotnosti), pričom nezabudnite dodržať presné pomery, potom zmiešajte obe zložky dohromady asi 2 minúty. Miešanie sa vykonáva jemne, pričom treba dávať pozor, aby sa do zmesi nedostalo príliš veľa vzduchu. Odporúča sa pravidlo troch šálok, aby sa zabezpečilo, že proces miešania prebehne správne. Všetky operácie vykonávame opatrne a pomaly.

3. Po príprave živicového základu Gloss Coat pridajte do pohára priehľadné farbivo a všetko opäť dobre premiešajte a potom ich obsah vylejte na povrch dosky. Ďalšími zaujímavými farebnými prevedeniami môžu byť perleťovo-metalické kompozície s použitím metalických pigmentov, vďaka ktorým je možné vytvoriť imitáciu žuly alebo iných sofistikovaných farebných kompozícií, taktiež je možné pridať farebné farbivá, pomocou ktorých získame pevné ochranné nátery zafarbené v špecifickej nepriehľadnej farbe.

4. Živica má po naliatí tendenciu sa na povrchu samovyrovnávať, avšak pre rovnomerné rozotretie je potrebné použiť plastovú stierku viackrát. Po celoplošnom pokrytí chvíľku počkajte na finálne samovyrovnanie živicového náteru. Veľmi dôležitým aspektom je dokonalé vyrovnanie prvku, na ktorý nanášame živicovú kompozíciu, aj minimálne defekty v tejto oblasti budú mať za následok zatekanie živice smerom k nám v smere spádu, čo je tiež veľmi dôležitá činnosť pred začatím nalievania.

5. Poslednou veľmi dôležitou záležitosťou je prefúknutie celej liatej plochy horákom alebo ohrievačom. Táto operácia neslúži na odvzdušnenie živice, keďže samotný prúd horúceho vzduchu by to nedokázal. Operácia ofukovania horúcim vzduchom slúži na zbavenie sa povrchových defektov v podobe hromadiacich sa vzduchových bublín, ktoré automaticky unikajú zo živicovej hmoty a zostávajú na jej povrchu v dôsledku tzv. jav povrchového napätia kvapalín. Inými slovami, nebyť tejto operácie, mali by sme defekty v podobe stvrdnutých bublín na odlievacej ploche. Inými slovami, fúkanie horúceho vzduchu nahrádza pracné prepichovanie týchto bublín ihlou alebo špáradlom, čo by bola zrejme prácna úloha.

POSTUPY PRI PRÁCI SO ŽIVICAMI

  1. Presnosť v zhode pomeru živica:tvrdidlo: nikdy nemeňte pomer hmotnosti k objemu a naopak. Ak sú pomery dané hmotnosťou, zložky vždy odvážte na váhe - nedávkujte injekčnou striekačkou, ak sú pomery dané hmotnosťou, pridajte prísady v mililitroch, ktoré nie sú na stupnici. Obe zložky majú inú špecifickú hustotu, takže hmotnosť 1 ml jednej zložky je iná ako hmotnosť druhej.
  2. Presnosť miešania: ingrediencie najprv miešajte 2-3 minúty v prvom pohári, potom obsah nalejte do druhého čistého pohára a miešajte ďalšie 1-2 minúty. Použitie tejto techniky umožňuje, aby boli obidve zložky navzájom úplne homogenizované. Zvyčajne má živica v kompozícii vyššiu viskozitu ako tvrdidlo, preto má tendenciu sústrediť sa na steny a rohy prvej nádoby a je ťažké ju dobre premiešať bez použitia tohto pravidla.
  3. Dávajte pozor na pracovné teploty a nejde len o teplotu vzduchu v spracovateľskej miestnosti, ale aj o teplotu živice a samotného tvrdidla. Spravidla sa neodporúča pracovať so živicami pod 20 °C, pretože to ovplyvňuje samotný proces tuhnutia, čím nižšia je teplota prípravy a odlievania živicovej zmesi, tým viac sa predlžuje čas tuhnutia, pri nízkych teplotách môžu časy tvrdnutia zvýšiť dvakrát až trikrát z nominálnej hodnoty. Na druhej strane príliš vysoká teplota živice počas prevádzky môže spôsobiť prehriatie odliatku. Naše skúsenosti ukazujú, že optimálna teplota živice počas prevádzky je v rozmedzí 20°C-25°C.
  4. Okrem toho je viskozita živice funkciou nepriamo úmernou jej teplote, t. j. čím vyššia je teplota živice, tým nižšia je jej viskozita a tým ľahšie je zbaviť sa vzduchových bublín vytvorených v procese miešania alebo nalievania.
  5. Pamätajte, že v prípade dvojzložkových živíc (kde sú procesy spájania chemické) sa hrubšie odliatky viažu rýchlejšie a tenké oveľa dlhšie, ako sú uvedené nominálne časy. Podobne pri jednotke nalievajúcej živicovú hmotu bude spojenie malých predmetov zvyčajne trvať dlhšie ako väčších predmetov.
  6. Zabráňte príliš vysokej vlhkosti vzduchu na pracovisku so živicami.
  7. Vyberajte živice určené pre daný projekt, t.j. na hrubé odliatky použite živice na hlbšie odliatky, na tenké a malé odliatky použite živice na tenké odliatky, rýchlejšie tuhnú a zvyčajne majú vyššiu konečnú tvrdosť.
  8. Buďte trpezliví, pri práci so živicami plynie čas veľmi pomaly, vo väčšine prípadov úplné vytvrdnutie, t.j. dosiahnutie 100% mechanickej odolnosti odliatku, sa nedosiahne skôr ako 7 dní po naliatí, za predpokladu, že sú splnené viaceré z vyššie uvedených podmienok. Preto nezačínajte s dokončovacími prácami, napríklad leštením, pred týmto časom. Úplne nevytvrdnutá živica sa nedá poriadne vyleštiť ani tými najnáročnejšími nástrojmi a leštiacimi materiálmi, je to len strata času a nervov...

SKLADOVANIE

Skladujte v suchu, v pôvodných uzavretých obaloch, pri teplote do 20°C.

Zdravie a bezpečnosť

Produkt je možné spracovať bez rizika za predpokladu, že budú dodržané príslušné bezpečnostné opatrenia pre chemikálie.

  • Nevytvrdené materiály by sa mali uchovávať mimo dosahu potravín a detí.
  • Noste ochranný odev, latexové alebo vinylové rukavice a ochranné okuliare na ochranu pred postriekaním.
  • Miestnosť, v ktorej prebieha spracovanie, by mala mať účinné vetranie.
  • Po každej operácii si ruky dôkladne umyte mydlom a teplou vodou a po umytí osušte jednorazovou papierovou utierkou.
Viac informácií
SKU217048081621